Rzetelne recenzje książek, czy stać na to naszą blogosferę?

Blogerzy książkowi tłumnie pojawiają się w polskim internecie i zalewają go falą recenzji różnorakich książek. Mamy blogi poświęcone twórczości dla dzieci, książkom naukowym, romansom i blogi traktujące ogólnie o czytaniu. Takie, które sięgają po różnorodną tematykę i nie boja się żadnych dziedzin. Blogowanie na temat książek stało się bardzo popularne, piszący umieszczają w sieci swoje recenzje i tym samym rozpowszechniają czytelnictwo w naszym kraju.

Czy to dobrze? Wydaje się, że tak. Przecież promowanie czytelnictwa jest jednym z głównych założeń naszej kultury i jako naród chcielibyśmy szczycić się dużą liczbą czytających. Czy jednak recenzje zamieszczane na książkowych blogach są rzetelne? Czy piszący rzeczywiście wyrażają w nich swoje zdanie i obiektywnie oceniają książki? Nad tym możemy tylko dywagować. Wielu blogerów otrzymuje książki od wydawnictw i przez tą współpracę prawdziwość recenzji może być nieco zaburzona. Strategia ja coś tobie, ty coś mi, działa w sposób bardzo widoczny i również w kręgu książkowych blogerów spotykamy się z wpisami sponsorowanymi. Kwestia sponsoringu polega przede wszystkim na wymianie recenzja za książkę, ale często bywa tak, że owa recenzja pisana jest w taki sposób, żeby podobała się wydawcy.

Kwestia sprawiedliwości i uczciwości wobec czytelników odchodzi trochę na boczny plan. Dobra recenzja to udana współpraca i kolejne profity. Recenzje niekorzystne równe są praktycznie zawsze zerwaniu współpracy z danym wydawnictwem. Tak więc z punktu widzenia czytelnika dobrze by było, ażeby bloger, który pisze relację powstałą po przeczytaniu danej książki kierował się tylko i wyłącznie obiektywnym spojrzeniem. Jednej osobie może się ono spodobać, innej nie, ale mimo wszystko sprawa wygląda na czystą – bloger był szczery, a czytelnik rzetelnie poinformowany.

Czy polską blogosferę stać na taką szczerość? Chcielibyśmy, aby prawdziwych blogerów było jak najwięcej, żeby dzielili się oni z nami spostrzeżeniami i opiniami, ale zawsze czynili to w zgodzie z samym sobą. Wybierajmy więc takie blogi, które już na pierwszy rzut oka nie są przepełnione nowinkami wydawniczymi, będziemy mieli pewność, że czytamy szczerego blogera.

Paweł

Paweł

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu 🙂
Paweł

Zostaw komentarz

Loading Facebook Comments ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *